Haberler

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün, Sovyetler Birliği kurucusu Lenin’e 26 Nisan 1920’de yazdığı mektubun 99. yılı dolayısıyla 26 Nisan’da İnebolu’da Kurtuluş Savaşı’nın deniz cephesi üzerine konferans düzenlenecek:‬
‪Em. Amiral Cem Gürdeniz‬
‪Dr. Mehmet Perinçek‬
‪Kemal Anadol‬
‪Alexander Vasilyev (Rusya)‬
‪Dr. Orhan Çekiç‬


BBC’nin Suriye’deki yapımcısı, geçen yıl Şam’ın Duma şehrine kimyasal saldırı düzenlediği iddiasının gerçek dışı ve yayınladıkları görüntülerin mizansen olduğunu itiraf etti. Mehmet Perinçek, konuyu Rus Ren TV kanalına değerlendirdi. 


Mehmet Perinçek, Putin’in yıllık Federal Meclis ve ulusal sesleniş konuşmasının dış politika bölümlerini Rus Ren TV kanalına değerlendirdi. 


Mehmet Perinçek, Soçi’deki Suriye zirvesinin Rusya’daki yankılarını Ulusal Kanal Ana Haber’e aktardı. 


Dr. Noyan Umruk, “24 Nisan yaklaşıyor ya, T.C. vatandaşı Ermeni yurttaşlarımız yanında en az 50-60.000 Ermenistan vatandaşının Türkiye’de yaşamlarını huzur içinde sürdürmesiyle iki halkın yakınlaşmasına rağmen, geçmişteki acıların artık körüklenmemesi gereken ateşini bu kez de K.Afrika yağmacısı, Cezayir, Ruanda işgalcisi, 1915’lerde Ermeni isyancılara Fransız askeri üniforması giydiren atalarının ruhlarını şad ederek Macron körüklemeye başladı… Ermeni soykırım yalanına sarılarak iktidarını korumak için “show” yapmakta… Oysa AİHM’nin üç ayrı kararından sonra, artık bir devlet adamı, hiçbir şekilde Ermeni Soykırımı’ndan söz edemez. Madalyanın ön yüzü zaten dünya âlemin dilinde… Madalyonun arka yüzünü ise nesnel biçimde Mehmet Perincek’in Rus arşivlerinde yıllarca yaptığı çalışmalar ortaya koyuyor:”


Mehmet Perinçek, Macron’un 24 Nisan’ı “Ermeni soykırımını anma günü” ilan etmesini, Türkiye-Azerbaycan-Rusya ilişkilerini, Ermenistan hükümetinin tavrını Azerbaycan’ın önde gelen haber portallarından Azvision’a değerlendirdi: Macron’un kararı, AİHM kararına aykırı


Mehmet Perinçek’in, Erdoğan-Putin görüşmesi öncesinde Tsargrad kanalına yaptığı açıklama. Özetle: “Moskova ve Ankara’nın konumlarının yakınlaşması için temeli Suriye’nin toprak bütünlüğünün önceliği oluşturuyor. Ancak Kürt ayrılıkçıları destekleyen ABD, bu anlaşmayı her türlü bozmak isteyecektir. Bunun olmaması için Ankara’nın Şam’ı tanıması lazım. Türkiye ve Rusya öyle hareket etmeli ki, Trump Amerikan askerlerini Suriye’den çekme kararını uygulamak zorunda kalsın. Bunun temeli de var. ABD, bu savaşı kaybetti. Eğer Türkiye, Suriye ve Rusya, mantıklı ve akıllı hareket ederse, zafer bu ülkelerin olacak. Burada tekrar altını çizmek isterim ki, Türkiye Suriye’yle diplomatik ilişki kurmalı, Şam’la ilişkilerini düzeltmeli. Böylece ABD’nin olası provokasyonları engellenmiş olur ve Türkiye, Rusya ve Suriye ortak hedeflerine varır.”


Dr. Mehmet Perinçek, #tarih dergisinin Ocak sayısı için kaleme aldığı yazısında Nâzım’ın bilinmeyen şiirlerini ve Türkiye’deki baskılardan çıkarılmış çok sayıdaki dizelerini okuyucularla buluşturdu. Bunlar arasında dikkati çeken “Kahrolsun ‘Anarko-Sendikalistler’!!” şiiri, Moskova’da Arap harfleriyle Türkçe basılan “Kızıl Şark” dergisinde çıkmış.

Türkiye Gençlik Birliği‘nin web sitesindeki haberi


Mehmet Perinçek, #tarih dergisinin Ocak sayısının kapak konusunu yazdı: Yazıda Nâzım’ın bilmediğiniz şiir ve dizelerini, SSCB’de 1920-30’larda yayımlanan eserlerini ve onun hakkında yapılan yorumları bulacaksınız.