Haberler

Mehmet Perinçek, Afrin’deki son gelişmeleri Rus geopolitica.ru sitesine değerlendirdi. Özetle: “Zeytin Dalı Operasyonu, Suriye’deki Amerikan planlarına ve onların kara gücü bölücülere karşıdır. Operasyonun amacı, Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamaktır. Çünkü Türkiye’nin toprak bütünlüğü de ancak böyle korunabilir. Türkiye, Suriye’nin attığı adımlardan korkmamalı. Suriye de Türkiye’nin harekâtından korkmamalı. Suriye ve Türkiye rakip değil, birbirlerine destek olmalı. Çok önemli. Biz, silah arkadaşı olmalıyız. Ankara, hemen Şam’la ilişkilerini düzeltmeli. Erdoğan için Türkiye’nin çıkarları kişisel kaprislerinden önce gelmeli. ABD ve Türkiye’nin anlaşma olasılığını görmüyorum. Ortak bir dil bulamayacaklar. Ancak ABD, planlarından vazgeçerse bu olur. Türkiye, bölücü güçleri ortadan kaldırmaktan vazgeçmeyecek.”


Mehmet Perinçek, Suriye, Ege ve Kıbrıs’taki son gelişmeleri Rus Tsargrad kanalına değerlendirdi. Özetle: “ABD’nin bölgedeki baş müttefiki İsrail. Onların temel silahlı gücü ise PKK/PYD/YPG. Boşuna Kürdistan’ın ‘İkinci İsrail’ olarak adlandırmıyorlar. ABD’nin bölgedeki bir eli yobaz terörse, diğer eli de bölücü terör. IŞİD’i, Kürt bölücülüğünü meşrulaştırmak için kullanıyorlar. Ege’de Atina, ABD’nin dümen suyunda gidiyor. ABD, Türkiye’yi sadece Suriye ve Irak’tan kuşatmıyor, Ege ve Kıbrıs’tan da kuşatmak istiyor. Kıbrıs, Ege ve Suriye meseleleri birbirinden kopuk değil, Amerikan planlarının birer parçaları.”


Mehmet Perinçek, Teori dergisinin Şubat sayısında Komintern arşivinden gizli belgelerle TKP’nin 1930’ların sonundaki kimi gizli irtibat noktalarını yayımladı.


Mehmet Perinçek, Türk-Amerikan ilişkilerinin tarihini ve bugününü, AB sürecini ve Avrasya politikalarını Rus Ritm Eurasia sitesine değerlendirdi. Geopolitica.ru‘daki haberi.


Mehmet Perinçek, Zeytin Dalı Harekâtı’nı Avrasya Araştırma Merkezi’ne değerlendirdi.


Mehmet Perinçek, Habertürk’te Didem Arslan Yılmaz’ın sunduğu Türkiye’nin Nabzı programında Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin’e yönelik düzenlenen operasyonu değerlendirdi. 


Bugün büyük şair Nâzım Hikmet’in doğumunun 116. yıldönümü. 15 Ocak 1902 tarihinde dünyaya gelen Nâzım Hikmet, Türkiye’den ayrıldıktan ve SSCB’ye yerleştikten sonra Sovyet basınında birçok yazı kaleme almıştır. Bunların çok ciddi bir kısmı Türkçeye çevrilmemiş ve yayımlandıkları gazete ve dergilerin sayfalarında kalmıştır. Mehmet Perinçek, Nâzım Hikmet’in ölmeden önceki son yazılarından birini ilk kez Türkçe’ye çevirdi. 3 Haziran 1963 günü hayatını kaybeden Nâzım, ölümünden yaklaşık bir ay önce, 1 Mayıs vesilesiyle “Komünist” başlıklı bir yazı kaleme almış ve bu yazı, SSCB’de haftalık basılan “Novoe Vremya” (Yeni Zaman) dergisinin 1 Mayıs 1963 tarihli sayısında yayımlanmıştı. Odatv‘deki haberi.


Sovyet arşivlerinden çıkan Nâzım Hikmet’in 50. doğum günü töreni. Tarih: 24 Ocak 1952. Yer: Moskova Çaykovskiy Konser Salonu. Nâzım törende Bahri Hazer şiirini okuyor. Tüm salon dakikalarca ayakta alkışlıyor. 


Mehmet Perinçek, Nâzım Hikmet’in TÜSTAV Arşivi’ndeki 1951 Bulgaristan ziyaretinden görüntüleri ilk kez yayınlıyor. Nâzım’ın bu ziyaretinin ayrıntılarını Rus ve Bulgar gizli arşiv belgeleriyle Bilim ve Ütopya’nın Ocak sayısında okuyabilirsiniz. 


Mehmet Perinçek, 2017 yılının Türkiye ve dünyada gelişmelerini Kafkas Jeopolitika Kulübü’ne değerlendirdi (Rusça). Aydınlık’taki haberi (Türkçe).


Mehmet Perinçek, Bilim ve Ütopya’nın Ocak sayısında Rus ve Bulgar arşivlerinden ilk kez yayımlanan belge ve fotoğraflarla Nâzım Hikmet’in 1951-Bulgaristan gezisini yazdı.


Bilim ve Ütopya: “2018’in ilk sayısında yaşamın nasıl başladığını bilimin ve bilim tarihinin verileri ışığında tartışıyor, yeni gelişmeleri ortaya koyuyoruz. Cansızlıktan canlılığa evrim gibi çok boyutlu ve bir o kadar da zor bir konuyu kapsamlı bir dosya şeklinde işlemekten dolayı heyecanlıyız. Ocak ayı aynı zamanda Nâzım Hikmet’in doğduğu ay. Mehmet Perinçek’in ilk defa yayınlanan belgelerle kaleme aldığı kapsamlı yazıyı özellikle dikkatinize sunuyoruz.”